Müşteri Hizmet Kalitesinde Ziraat Katılım’a Ödül

Ziraat Katılım Bankası Çağrı Merkezi, dünyanın en iyi finans dergilerinden biri olan World Finance Dergisi tarafından verilen “Islamic Finance Awards 2020“de“Türkiye’nin En İyi Müşteri Hizmet Kalitesi Sağlayan Katılım Bankası” kategorisinde “En İyi Katılım Bankası Çağrı Merkezi” ödülüne layık görüldü.

World Finance Dergisi tarafından düzenlenen “Islamic Finance Awards 2020” ödüllerinde “Türkiye’nin En İyi Müşteri Hizmet Kalitesi Sağlayan Katılım Bankası” kategorisinde en başarılı çağrı merkezi Ziraat Katılım Bankası Çağrı Merkezi seçildi.

Müşteriler, sektör yöneticileri ve çağrı merkezi çalışanları arasında yapılan araştırmalar sonucunda belirlenen ödüllerde, Ziraat Katılım Bankası Çağrı Merkezi en çok beğenilen çağrı merkezi oldu.

Çağrı Sırasında Anlık Çözüm Sağlanıyor

Müşteri memnuniyetini odağına alan firma, çağrı sırasında anlık çözüm üretiminin yanı sıra 7 gün 24 sat hizmet veriyor. Ziraat Katılım Çağrı Merkezi’ni arayan müşteriler hızlı bir şekilde müşteri temsilcisine bağlanıp, anlık olarak birçok bilgiyi Ziraat Katılım şubelerine gitmeden alabiliyor ve bir çok işlemi çağrı merkezi üzerinden gerçekleştirebiliyor.

Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Şikayetlere En Kısa Sürede Geri Dönüş Yapılıyor

Yazılı iletişimlerde de hızlı bir şekilde geri dönüş sağlayan Ziraat Katılım Bankası Çağrı Merkezi, sosyal medya üzerinden oluşturulan şikayetlere en kısa sürede cevap veriyor. Yüksek müşteri memnuniyeti için talep edilen bilgileri en kısa sürede sağlayan Ziraat Katılım Bankası, müşterilerilerine dilediği bir zaman diliminde geri dönüş yaparak hizmet vererek çalışmalarını devam ettiriyor.