Merkez Bankası Bünyesinde Katılım Bankacılığı Müdürlüğü Kuruldu!

Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz yapmış olduğu açıklama Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bünyesinde Faizsiz Bankacılık Mekanizması kurulduğunu duyurdu.

İstanbul’un en önemli projeleri arasında yer alan ve çalışmaları tüm hızı ile devam eden İstanbul Finans Merkezi hakkında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yeni açıklama geldi.

MERKEZ BANKASI TARAFINDAN KATILIM BANKACILIĞI MÜDÜRLÜĞÜ KURULDU!

Konu hakkından açıklama yapan Türkiye Katılım Bankaları Birliği (TKBB) Genel Sekreteri Osman Akyüz bugün itibari ile Merkez Bankası bünyesinde Katılım Bankacılığı Müdürlüğü kurulduğunu duyurdu. Zaten kendilerinin bu yönde Merkez Bankası’ndan talepleri olduğunu belirten Akyüz kurulan Katılım Bankacılığı Müdürlüğü sayesinde faizsiz bankacılık sektörünün çok daha hızlı büyüyeceği değerlendirmesinde bulundu.

Akyüz İstanbul Finans Merkezi projesi hakkında da açıklamada bulunarak “Müdürlük, İstanbul Finans Merkezi çalışmaları kapsamında katılım bankacılığına dönük çalışmalara daha güçlü kurumsal destek vermeyi hedefliyor. Müdürlüğün esas amacı, katılım bankacılığının gelişiminde Merkez Bankası’nı desteğini tam sağlamak diyebiliriz. Banka’nın sunduğu finansal hizmetler bu birim vasıtasıyla katılım bankalarına ulaştırılacak” dedi.

FAİZSİZ BANKACILIK MEKANİZMASI GELİŞECEK

Atılan adımın çok önemli olduğunu belirten Akyüz “Bu birim kurulmadan önce Merkez Bankası bünyesinde katılım bankalarına yönelik sorumluluğun belirlendiği bir alan bulunmuyordu. Bu birimin kurulması ile beraber artık faizsiz bankacılık hizmeti sunan katılım bankalarının özel bir muhatabı oluşturulmuş oldu. Merkez Bankasında artık faizsiz bankacılık mekanizması gelişecek.

Faizsiz katılım bankalarının sunmuş olduğu finansal hizmetlerin diğer bankalardan çok daha farklı olan bir zemini, standartları ve kuralları bulunuyor. Bu nedenle Merkez Bankası tarafından buna uygun bir alt yapı oluşturulması gerekiyor. Bizler faizli mekanizmayı devre dışı bırakmak zorunda olduğumuz için Merkez Bankası tarafından sunulan tüm hizmet ve desteklerden yararlanamıyorduk. Merkez Bankası kaynaklarını artık faizsiz ürünler üzerinden meşru bir şekilde kullanabileceğiz” dedi.

Katılım Bankacılığı Müdürlüğü: TCMB’nin katılım bankaları ile ilişkilerinde ve çalışmalarında etkinliği artırmak, sektörün gelişimine ve finansal istikrara katkıda bulunmak, bu alanda çalışan uluslararası kuruluşlarla ilişkileri daha etkin takip etmek.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız
error: UYARI !!! faizsizkatilimhaber.com’un yazılı izni olmadıkça hiçbir kimse, yayıncı ve kuruluş, herhangi bir eserin tamamını veya bir kısmını yayınlayamaz, çoğaltamaz, alıntı yapamaz.