Katılım Bankaları, Şube Ağını Geliştiriyor

Banka tercihini ciddi oranda etkileyen kolay ulaşılabilirliğe, Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankaları da değer veriyor

Günümüz şartlarında bireyler, çalışacağı bankayı seçerken birçok etkeni göz önünde bulunduruyor. Kurumun güvenilirliği, uyguladığı finans modeli, kullanıcı yorumları, düzenlediği kampanyalar ve daha birçok başlık, sözünü ettiğimiz etkenlerin arasında sayılıyor. Ancak; bu faktörlerin içerisinde yer bulan ve belki de en önemlisi, bahsi geçen bankanın ulaşılabilirliği olarak kabul ediliyor. İnsanlar bu nedenle, çalışacağı bankanın şubeleşme ağına ciddi bir önem veriyor. Zira günümüzde teknolojinin birçok alanda sunduğu kolaylıklara rağmen banka şubeleri, hâlâ önemli bir ihtiyaç konumunda bulunuyor ve kimi zaman işlemlerin güvenliği adına bu mekânlarla temas edilmesi gerekebiliyor. Ancak bu noktada ön plana çıkan durum, sadece işlemlerin güvenliği değil. Banka müşterilerinin internet kullanım grafiği de şubelere duyulan ihtiyacın önemli bir etkeni olarak gösteriliyor.

Türkiye’de İslami finans modeliyle faaliyet gösteren katılım bankaları da bahse konu tüm bu etkenleri göz önünde bulunduruyor ve çalışmalarına yansıtıyor. Bu söylemi temellendirmek adına; Türkiye’deki altı adet katılım bankasının, yurt içinde bulunan şubeleşme ağını mercek altına almakta fayda var.

Albaraka Türk Katılım Bankası

1984 yılında kuruluş çalışmalarına başlanan Albaraka Türk Katılım Bankası AŞ, 1985 yılında Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Günümüzde toplam 230 adet şubesi bulunan banka, şubeleşme faaliyetlerine her geçen gün hız kazandırmayı hedeflerinin arasında bulunduruyor.

Türkiye Emlak Katılım Bankası

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İlk 100 Günlük Eylem Planı” çerçevesinde tekrar yapılandırılan ve katılım bankası olması kararı alınan EmlakBank; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (BDDK) faaliyet iznini, Türkiye Emlak Katılım Bankası AŞ adıyla 27 Şubat 2019’da aldı. O günden bu yana toplam 11 şubeye ulaşan banka, şubeleşme faaliyetlerine hız kazandırmış durumda.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

31 Mart 1989’dan beri faizsiz finans modeliyle müşterilerine hizmet veren Kuveyt Türk Katılım Bankası AŞ, şube sayısı ve ulaşılabilirlik açısından iyi bir konumda bulunuyor. Öyle ki bahsi geçen bankanın son verilerine göre, faaliyet gösterdiği 428 adet şubesi bulunuyor.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Türkiye Finans Katılım Bankası AŞ, 30 Aralık 2005’te Türkiye’de aktif olarak hizmet vermeye başladı. Kurulduğu dönem 108 adet şubesi bulunan banka, güncel verilere göre ülke genelinde 310 adet şubeye ulaştı. Kurum, günden güne artan şube sayısı ile müşterilerine hizmet veriyor.

Vakıf Katılım Bankası

Vakıf Katılım Bankası AŞ; 25 Haziran 2015 tarihinde anonim şirket olarak kuruldu ve BDDK’dan faaliyet iznini de 17 Şubat 2016’da aldı. Sermayesinin tamamı; T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü, Bayezid Han-ı Sani (II. Bayezid) Vakfı, Mahmut Han-ı Evvel Bin Mustafa Han (I. Mahmut) Vakfı, Mahmut Han-ı Sani Bin Abdulhamit Han-Evvel (II. Mahmut) Vakfı ve Murat Paşa Bin Abdusselam (Murat Paşa) Vakfı’na ait olan banka, günümüzde toplam 105 şube ile müşterilerine İslami finans alanında çözümler sunuyor.

Ziraat Katılım Bankası

Sermayesinin tamamı T.C. Hazinesi tarafından ödenmiş olan Ziraat Katılım Bankası AŞ, BDDK’dan faaliyet iznini Mayıs 2015 tarihinde aldı. İslami finans modeliyle hizmet veren bir diğer kamu bankası olması yönüyle ayrı bir öneme sahip olan kurum, son verilere göre toplamda 94 adet şube ile müşterilerine hizmet veriyor.

Engelsiz ATM’ler, Hayatı Kolaylaştırıyor

Katılım bankaları, ilke edindiği esaslara paralel bir biçimde sosyal hayata fayda sağlamayı da ihmal etmiyor. Bu kapsamda bankalar tarafından bedensel engeli bulunan vatandaşların hayatını kolaylaştırmak adına, çeşitli adımlar atılıyor. Söz konusu gelişmelerin en somut örneği ise “engelsiz ATM’ler”. Banka müşterisi olan engelli vatandaşlar bu ATM’leri kullanarak; para çekme/yatırma, bakiye sorgulama ve diğer ödeme işlemlerini kolayca gerçekleştirebiliyor. Türkiye Katılım Bankaları Birliğinin (TKBB) resmî internet sitesinden derlenen bilgilere göre; Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankalarının bünyesinde toplam 58 adet engelsiz ATM bulunuyor. İnsana değer vermeyi esas edinen katılım bankaları, sosyal hayata fayda sağlayacak projeler geliştirmeye de devam ediyor.

Kaynak: Katılım Finans