Türkiye Varlık Fonu, ‘maden holding’ için çalışmalara başladı

Türkiye Varlık Fonu’nun (TVF) yaklaşık 20 değerli maden sahasını bünyesine kattığını belirten TVF Yönetimi AŞ Genel Müdürü Zafer Sönmez, büyük bir maden holding oluşturmak için çalışmalara başladıklarını söyledi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi ile Türkiye Varlık Fonunun 2018 Yılı Mali Tabloları ve Faaliyetleri ile ilgili Denetim Raporlarını görüşüldü. Komisyonda sunum yapan Genel Müdür Sönmez, dünyadaki varlık fonlarının değerinin 8 trilyon dolar civarında, 2018 konsolide denetimine göre TVF’nin sermaye toplamının ise yaklaşık 33 milyar dolar olduğunu bildirdi.

AFŞİN-ELBİSTAN C SEGMENTİNİ AKTİVE ETMEK İÇİN ÇALIŞIYOR

Maden projelerini devreye soktuklarını, 20’ye yakın önemli, kıymetli madeni TVF altına aldıklarını vurgulayan Zafer Sönmez, “Türkiye’nin büyük bir maden holdingini oluşturmak için çalışmalara başladık. Türkiye’nin demir, altın, kömür, bakır, alüminyum, çinko gibi madenlerde büyük bir ithalatı bulunuyor. Cari açığa yönelik başka bir projenin yerli kömürden elektrik üretimi olduğuna değinen Sönmez, TVF’nin büyük bir linyit yatağı olan Afşin-Elbistan C segmentini aktive etmek için fiili olarak çalıştığını kaydetti.

Zafer Sönmez, TVF’nin yol haritasının; şirketlerin değerini arttırmak, Türkiye’nin stratejik yatırımlarına sermaye sağlamak, yurt dışı stratejisine destek için şirketleri destekleyen yatırımlar yapmak, finansal piyasalardaki iyileşme ve derinleşmeyi desteklemek olduğunun altını çizdi. TVF’nin bilançosuyla ilgili de bilgi veren Sönmez “Toplam aktifleri 1.2 trilyon lira. Öz kaynakları 207 milyar lira. Bunun yüzde 14’ü azınlık payı. Toplam satışları 139-140 milyar lira. Net karı da 17.1 milyar liradır” dedi.

TVF MADEN HOLDİNG NEDİR?

Türkiye Varlık Fonu’nunun kurmayı planladığı ‘maden holding’ tüm madencilik faaliyetleriyle(kömür, altın, çinko, aliminyum, demir, bakır, linyit gibi madenlerin çıkarılması ve işlenmesi) ilgili şirketlerin tek bir çatı altında toplandığı bir holding anlamına geliyor. Tüm madencilik kollarına uzanmayı hedefleyen Türkiye Varlık Fonu, bu faaliyetleri ‘maden holding’ adı altında tek çatı altında toplamayı amaçlıyor. Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez yol haritası olarak şirketlerin değerini arttırmak, Türkiye’nin stratejik yatırımlarına sermaye sağlamak, yurt dışı stratejisine destek için şirketleri destekleyen yatırımlar yapmak, finansal piyasalardaki iyileşme ve derinleşmeyi desteklemek olarak açıklıyor.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız
error: UYARI !!! faizsizkatilimhaber.com’un yazılı izni olmadıkça hiçbir kimse, yayıncı ve kuruluş, herhangi bir eserin tamamını veya bir kısmını yayınlayamaz, çoğaltamaz, alıntı yapamaz.