İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Toplandı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısı‘nın Türkiye’nin girişimi üzerine bugün Dışişleri bakanları düzeyinde video konferans formatında düzenlendi.

Açıklamada, “Toplantıda, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınıyla mücadele bağlamında İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasında iş birliği ve eş güdümün güçlendirilmesi ile bu çerçevede atılabilecek ortak adımların ele alınması üzerine konuşuldu” sözleri kullanıldı.

Bakan Çavuşoğlu, İİT Olağanüstü İcra Komitesi Toplantısında da Kovid-19’la mücadelenin gündeme geldiğini ve salgının görüldüğü ülkelere insani yardımların nasıl ulaştırılabileceğinin ele alındığını ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu “Toplantıda salgının görüldüğü ülkelere insani yardımların nasıl ulaştırılabileceği ele alındı. İslam İşbirliği Teşkikatı (İİT) bünyesinde fonlar var. Bunların kullanılması, Filistin’e, Gazze’ye, Arakan’a ve Uygur Türklerine ve diğer zor durumda olan tüm Müslüman topluluklara ne tür destekler verebiliriz, bunları da gündeme getirdik ve kurulacak mekanizmaları da görüştük”

İslam dünyasının, Kovid-19 salgınının yaşandığı bu zor süreçte İİT’den ve üye ülkelerden beklentilerinin olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, İİT’ye üye ülkeler arasında da ekonomik zorluklar içinde bulunan ülkeler bulunduğunun altını çizdi.

Çavuşoğlu, “İİT bünyesinde fonlar var. Bunların kullanılması, Filistin’e, Gazze’ye, Arakan’a ve Uygur Türklerine ve diğer zor durumda olan tüm Müslüman topluluklara ne tür destekler verebiliriz, bunları da gündeme getirdik ve kurulacak mekanizmaları da görüştük. Uluslararası kuruluşlar nezdinde girişimlerimizi etkin şekilde sürdüreceğiz.” diye konuştu.