5 yılda kendini amorti eden yatırım

Sıcak su üretiminden elektrik enerjisi üretimine kadar pek çok alanda kullanılan Güneş Enerji Sistemleri(GES) Türkiye’de de popülerlik kazanmaya başladı.

Türkiye’nin en büyük sanayi şehirlerinin başında gelen Bursa,ierinin uygulanabilirliği açısından da örnek teşkil ediyor. Türkiye’de üretilen enerjinin yalnızca yüzde 5’lik bir kısmının güneşten elde ediliyor, maksimum 10 yıl sonra bu oranın yüzde 20’leri geçecek.

Sanayi ve ticarethaneler için en ideal enerji kaynağı olan GES’in ilerleyen dönemlerde ciddi bir ivme kazanacak, kapasite dolmadan erken davrananların avantaj elde edecek.

Kamuoyunda GES hakkında doğru bilinen yanlışlara dikkat çekildi, güneş enerjisinin sadece tüketim değil aynı zamanda bir yatırım aracı, “GES için istenen prosedürler kısa süre önce oldukça esnetildi. Günümüzde sanayi ve ticarethanelerde 5 bin kva, konut başına ise 10 kva’ya kadar kurulum yapılabiliyor. Vatandaş evinin çatısında 10 metrekarelik bir alana kurduracağı panellerle enerjisini güneşten alırken hem doğayı korumuş oluyor hem de tükettiğinden fazla elde ettiği elektriği satabiliyor. GES’e yapılan yatırımlar kar garantili olmakla birlikte maksimum 5 yılda masrafını amorti edebilmektedir. 25 yıl üretim garantisi olan GES ülke ekonomisi açısından bakıldığında da cari açığın kapanması, dışa bağımlılığın önüne geçilebilmesi adına büyük rol oynar’