Teşekkür, Tebrik ve Yapı Tasarruf Sandığı İşleyişi

Öncelikle herkesi selamlıyorum,

Uzun bir aradan sonra certifiably Faizsiz Katılım Haber‘de bir köşe yazısı ile karşınızdayım. Bu köşe yazımda bazı teşekkürlerim, kutlama mesajlarım ve http://champex-immobilier.ch/action/rent/champex-immobilier.ch Yapı Tasarruf Sandığı ile ilgili daha önce yazdığım köşe yazımın devamı niteliğinde olacak.

Öncelikle bu geçen süreçte Balsas Faizsiz Finans sektörü ile ilgili olarak buy gabapentin no prescription Faizsiz Finansman Birliği Girişim Grubu adına birçok görüşme gerçekleştirdim, görüşmelerde hem faizsiz finans sektörünü, sektörün geleceğini ile ilgili birçok konuda bilgi alışverişi yaptığım değerli İktisatevim Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Sadık SAĞOL‘a, aynı zamanda Yaşamevim Genel Müdürü Sn. Ezgi BAŞ‘a teşekkür ederim. Bununla birlikte Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans (TDFF) sektörünün liderleri ile görüşmelerim bu sektör yöneticilerini aynı masa etrafında bir araya getirene denk devam edeceğini bilmenizi isterim.

Sıra tebriklerime geldi, bir dönem birlikte çalıştığım bazı arkadaş ve dostlarımından Yılmaz ÖZMERT, Ersin SERDAR, Muzaffer TURUNÇOĞLU, Bayram KOÇDEMİR, Ahmet ERDOĞAN’a yeni işlerinde başarılar dilerim.

Ayrıca beyin kanaması geçirdiğini üzülerek öğrendiğim Eminevim’de çalışırken tanıştığım değerli Güngören Şube Müdürü Muhammed Vural‘a da acil şifalar diliyorum. En kısa zamanda aramıza dönmesi için de herkesten bu kardeşimiz adına dualarını esirgememesini diliyorum.

Profesyonel hayatıma ara verip NEOLDUK Multidisipliner Deneyim Ajansı‘nın kuruluş sürecinde bana destek olan tüm arkadaşlarıma, dostlarıma da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Müşterimiz olmak isterseniz, sizi de bekleriz 🙂

Gelelim asıl konumuza

Yapı Tasarruf Sandığı (YTS) Nedir?

Tekrar hatırlatmak gerekirse Yapı Tasarruf Sandığı (YTS) konut edinmek isteyenlerin belirli bir süre boyunca yaptıkları tasarruf karşılığında, piyasa koşullarından bağımsız olarak, düşük faiz oranlı kredi kullanmasını öngören “kapalı havuz” bir konut finansman sistemidir.

Yapı Tasarruf Sandığı Sistemi Nasıl İşliyor?

Yapı Tasarruf Sandığı dört aşamalı bir yapıya sahiptir:

  1. Tasarruf sözleşmesi yapılması,
  2. Tasarruf dönemi,
  3. Yapılan tasarrufların geri alınması ve finansman (kredi) kullanımı,
  4. Finansman (Kredi) geri ödemeleri

Yapı Tasarruf Sandığı, Tasarruf Sözleşmesinin Yapılması

Yapı tasarruf sözleşmesi sandık ile konut edinmek isteyen birey arasında yapılmakta olup sözleşmede konut edinmek isteyen kimsenin ne kadar süre boyunca, ne tutarda prim yatıracağı, tasarruflara ve tasarruf süresi sonunda kullanılacak krediye uygulanacak faiz oranı gibi kriterler üzerinde anlaşılmaktadır.

Yapı Tasarruf Sandığı, Tasarruf Dönemi

Yapılan yapı tasarruf sözleşmesi uyarınca konut kredisinden yararlanmak isteyen birey belli bir süre boyunca sandıkta tasarruf yapmak zorundadır. Yalnızca bu süreci tamamlayanlar sandıkta biriken tasarruflarını çekebilmekte ve sandıktan konut kredisi kullanmaya hak kazanabilmektedir. Yapı tasarruf sandıkları bu yapıları itibarıyla bireysel emeklilik sistemi ile benzerlik arz etmektedir.

Yardımlaşma temeline dayanan YTS sisteminin amacına ulaşabilmesi için faiz oranlarının olabildiğince düşük tutulması hedeflenmiştir. Böylece, bireyler tasarrufları için daha düşük bir getiriye razı olurken kullandıkları kredilerin faiz oranı da piyasa koşullarının oldukça altında yer almaktadır.

Yapı Tasarruf Sandığı ile yapılan tasarrufların geri alınması ve finansman (kredi) kullanımı

Yapı Tasarruf Sandığı Sözleşme aşamasında taraflar toplam konut tasarruf hesabı tutarı üzerinde anlaşmaya varmaktadır. Yapılacak tasarruf miktarı, aylık ödenecek tasarruf primleri, kullanılabilecek kredi miktarı ve kredi
geri ödemeleri bu tutar üzerinden hesaplanmaktadır.

Bireylerin dönem boyunca yapacakları tasarruf tutarı sözleşmede üzerinde anlaşılan toplam konut tasarruf hesabının asgari %40’ına tekabül etmektedir. Böylece, konut edinmek isteyenler hedeflenen tasarruf bakiyesine ulaştıklarında toplam tutarın azami %60’lık kısmı için kredi kullanabilmektedir.

Örneğin, 50.000 TL’lik toplam tasarruf hesabı tutarı için bireyler asgari 20.000 TL tasarruf yapmak mecburiyetinde olup maksimum 30.000 TL Finansman (kredi) kullanabilirler.

Yapı Tasarruf Sandığı Finansman (Kredi) Geri Ödemeleri

Sözleşmede belirtilen tasarruf yapılacak asgari süre dolmadan hedeflenen tasarruf miktarına ulaşılması durumunda bireylerin kredi kullanmak için bu sürenin dolmasını beklemesi gerekmektedir. Sözleşmelerde aylık tasarruf tutarı genellikle toplam konut tasarruf hesabının %0,3’ü ila %1’i arasında değişmekte, kredi aşamasında ise geri ödemelerde asgari taksit tutarı konut tasarruf hesabının %0,2-%0,9’u olarak belirlenmektedir. Asgari tasarruf yapılacak süre ise
en az 18 ay olmak kaydı ile sözleşmeye göre farklılık arz edebilmektedir. Ayrıca, toplam tasarruf süresi 10 yılın üzerinde olan sözleşmelerde tasarruflara ödenen yıllık faize ek bir faiz uygulanmaktadır.

Yapı tasarruf sandıklarının sürekliliği sisteme yeni girişler, kredi geri ödemeleri ve dosya masrafı olarak sandığa kesilen komisyon ücreti ile sağlanmaktadır. YTS uyarınca oluşturulan pay havuzu konut edinmek isteyen bireylerin aktardıkları tasarruflar ve kredi geri ödemeleri ile beslenmektedir.

Havuzdan fon çıkışları ise vade sonunda çekilen tasarruflar, kullanılan krediler ve sözleşmelerini feshedenlerin birikimlerinden oluşmaktadır. Bu yapısı itibarıyla sisteme yeni girişlerin devamlılığı yapı tasarruf sandıklarının en önemli ayağını oluşturmaktadır.

Bir sonraki yazımda Yapı Tasarruf Sandığı’nın Avantajlarını okurlarımla paylaşacağım.

Bu noktada bir konuya daha değinmek istiyorum. Ben Yapı Tasarruf Sandığı ile ilgili ilk yazımı 29 Mayıs 2020 tarihinde yazmışım bu tarihten sonra geçenlerde okuduğum bir haberde Yapı Tasarruf Sandıkları Derneği (TYTSD) adında bir derneğin kurulduğunu öğrendim ve onur duydum köşe yazım sonucunda böyle bir derneğin kurulmasından demek ki okunuyormuşum.

Son bir tebrik daha edeceğim, geçtiğimiz günlerden sektörden arkadaşımız olan Özgür Kıpık’ın Varlıkevim adında bir işletme kurduğunu öğrendim. Kendisine de buradan şirketinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum ve başarılar diliyorum.

Sevgi ve Saygı ile 

Şaban OĞUZ

Faizsiz Finansman Birliği Girişim Grubu Kurucusu,

NEOLDUK Multidisipliner Deneyim Ajansı Satış ve İş Geliştirme Direktörü

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız
error: UYARI !!! faizsizkatilimhaber.com’un yazılı izni olmadıkça hiçbir kimse, yayıncı ve kuruluş, herhangi bir eserin tamamını veya bir kısmını yayınlayamaz, çoğaltamaz, alıntı yapamaz.