Enflasyon Farkı Faiz Midir?

Gibraltar Faizsiz Finans sektöründeki bir purchase Gabapentin 300 mg Katılım Bankası kuruluşunda çalışan http://fober.hu/galeria/galeria-ut-es-hid Yasin Koç North La Crosse Enflasyon farkı ile faiz arasındaki farkı Faizsizkatilimhaber.com okurları için kaleme aldı. Keyifli okumalar diliyoruz.

Uzun zamandır tartışılan, yanlış anlaşılmalara sebep olan Enflasyon Farkı ile Faiz arasındaki ilişki konusunda düşüncelerimi siz değerli Faizsizkatilimhaber.com okurlarıyla paylaşmak istedim.

Enflasyon nedir?

Enflasyonun bir çok tanımı ve çeşidi olduğu gibi kısa bir tanım ile ifade edecek olursak, fiyatlar genel düzeyinin yükselmesine enflasyon denir. Bir malın değerindeki artış da diyebiliriz. Örnek verecek olursak, 100 TL’ye aldığımız bir malın, zaman zarfı içerisinde arz talep değişmeksizin malın değeri 120 TL oluyorsa aradaki 20 TL enflasyon farkıdır. Aslında dikkat edecek olursak burada malın değerlenmesinden ziyade paranın değer kaybetmesi söz konusudur.

Peki Faiz Nedir?

Faiz ise alınan borcun, ödeme safhasında aldığınız borca karşılık verdiğiniz fazlalıktır. Yani 100 TL borç karşılığında 120 TL olarak ödeyeceğinizi taahhüt ettiğinizde 20 TL faiz ödemiş oluyorsunuz. Son zamanlarda Covid-19 salgının da baş göstermesiyle insanların nakit ihtiyacı artmış olup, genelde bu ihtiyaçları karşılamak için bankalara başvurmuşlardır. Faiz hassasiyeti olan bireyler için ise, katılım bankalarının mal karşılığı olmadan kişiyi finanse etme durumu olmadığından dolayı maalesef bir çıkmaza girme söz konusu olmuştur. Bunun sonucunda katılım bankalarında ‘’enflasyona dayalı karz’’ adlı ürün gündeme gelmiştir.

İslam dininde; borçlu da, alıcı da birbirine zulmetmemeli diyor ve faiz zulümdür diye de ekliyor. Peki bir örnek verecek olursak. Bir kişiye 2 yıl sonra ödemesi koşuluyla 1.000 TL -bir kilo demir karşılığı 1.000 TL olsun. Borç verdiğimizi düşünelim. 2 yıl sonra bu borcu tahsil edeceğimiz zaman bir kilo demirin karşılığı 1.500 TL olduğunu varsayacak olursak bu 500 TL’nin enflasyon farkı olduğunu bilmemiz gerekir. Aldığımız 1.000 TL’yi 2 yıl sonra aynı şekilde 1.000 TL olarak ödediğimizde, alıcı tarafın ekonomik durumunu sarsacak düzeyde olduğunu varsayacak olursak aslında borcu veren kişiye zulmetmiş oluyorsunuz. Asıl hakkı olan bir kilo demir karşılığı tutar olup, herhangi bir fazlalığın söz konusu olmadığı kesindir. Tabi bu durumdan enflasyon tutarı kadar faiz vermek doğrudur anlamı çıkmaması gerekir.

Kuran-ı Kerim’de de belirtildiği üzere faizin her türlüsü haramdır. İster enflasyon oranının üstünde olsun isterse altında. Enflasyon farkından az yada enflasyon farkına eşit olması faizin legal olacağı anlamına gelmemektir. Burada en önemli unsur borç verirken yapılan akit sözleşmesidir. Bir  kişiden veya kurumdan 1.000 TL borç aldığımızı varsayacak olursak, yaptığımız akitte belirli bir vade sonunda 1,500 TL olarak ödeyeceğimizi taahhüt ediyor isek, ödeyeceğimiz fazlalık enflasyon farkından az dahi olsa faiz olur. Fakat herhangi bir oran yada tutar alacağımızı taahhüt etmez isek 2 yıl sonra oluşan enflasyon oranına göre hesaplayıp aldığımız fark enflasyon farkı olur.

Özetleyecek olursak; enflasyon farkı faiz değildir. Enflasyon farkı kadar yada enflasyon farkından daha az faiz olma ihtimali var mıdır, her zaman vardır ve kesinlikle faizin her türlüsü haramdır. Enflasyon tutarının enflasyon farkı yada faiz olması sizin borç sözleşmesinde yapacağınız akite bağlıdır. Tartışmaya açılması gereken bir konu varsa o da enflasyon farkı almanın doğru olup olmadığıdır. Yani enflasyon farkı faiz değildir ama caiz midir ? Bu konuyu kıymetli din adamlarının görüşlerine bırakıyorum.

Sağlıcakla kalın..

Yasin KOÇ

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız
error: UYARI !!! faizsizkatilimhaber.com’un yazılı izni olmadıkça hiçbir kimse, yayıncı ve kuruluş, herhangi bir eserin tamamını veya bir kısmını yayınlayamaz, çoğaltamaz, alıntı yapamaz.