Emlak Katılım 6,7 milyar TL finansman sağladı

3 Haziran 1926’da Atatürk’ün talimatı doğrultusunda 20 milyon TL sermaye ile kurulan “Emlak Eytam Bankası” olarak faaliyete geçen Emlak Katılım Bankası 26 Şubat’ta Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yeniden bankacılık faaliyeti vermesi için yönünde izin verilen Emlak Katılım Bankası ilk şubesini Ataşehir’de açarak hizmet vermeye başlamıştı.

Ekonomiye 6,7 Milyar TL Finansman sağladı

Emlak Katılım Bankası 2020 yılı ilk çeyrek mali verilerini Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP)’a bildirdi. Bankadan yapılan açıklamada ilk çeyrek mali veri sonuçlarına göre Emlak Katılım, 2019 yıl sonunda 9.2 Milyar TL olan aktif büyüklüğünü, yılın ilk çeyreğinde 11.1 Milyar TL’ye yükselterek %20 oranında büyüme gerçekleştirdi.

İlk çeyrekte zarar açıkladı.

Ayrıca banka, nakdi fon kullandırım hacmini %18 büyüterek 5.7 Milyar TL’den 6.7 Milyar TL’ye çıkartırken; toplanan fonlar kalemini 5.9 Milyar TL’den 7.4 Milyar TL’ye çıkartarak %24 oranında bir büyüme sağladı. Emlak Katılım Bankası ilk çeyrekte 21,3 milyon TL zarar açıkladı.

2020 yılında şube açılışlarına hız kesmeden devam edeceklerini ifade eden Emlak Katılım Genel Müdürü Nevzat Bayraktar, şunları söyledi:

“Ülkemizde salgın nedeniyle finansal koşullarda görülen sıkılaşmayı azaltarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla parasal ve makro ihtiyati tedbirler hızlıca uygulamaya koyuldu. TCMB faiz indirimleri, zorunlu karşılık oranlarındaki düzenlemeler, teminat havuzlarının genişletilmesi, USD karşılığı SWAP ihalelerin EUR ve altın karşılığı da düzenlenebilmesi ve DİBS piyasasına ilişkin düzenlemeler parasal tedbirler kapsamında hayata geçirildi. Bunun yanı sıra, TCMB tarafından 60 Milyar TL limitli ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredisi, kamu bankalarında 6 ay ana para ve faiz/kar payı ödemesiz toplam 36 ay vadeli ve yıllık 7.5% faiz/kar payı maliyetli işe devam kredi destek paketi, KGF kefaletinin 250 Milyar TL’den 500 Milyar TL’ye çıkarılması ve kefalet limitinin artırılması, KOSGEB tarafından verilen kredilerin ve devlet destekli ticari alacak sigortasının kapsamının genişletilmesi, tüketici ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçlarının ertelenebilmesi imkanı, üç kamu bankasının bireysel ihtiyaç kredisi destek paketi ve BDDK tarafından bankacılık ve banka dışı finans kuruluşlarına getirilen düzenlemeler başlıca makro ihtiyati tedbirler olarak uygulamaya koyuldu.

Emlak Katılım olarak biz de kamu uygulamalarına paralel şekilde gerekli tedbirleri aldık. Çalışanlarımız, müşterilerimiz ve diğer paydaşlarımızın sağlık ve güvenliğini önceleyerek, hizmet modelimizi hızlıca güncelledik. ATM para çekme limitlerinin iki katına çıkarılması, çağrı merkezinin 7/24 hizmet vermeye başlaması, gerçek kişilerde mobil ve internet şubede yer alan Banka işlem limitlerinin 3 katına çıkarılması, tüm kamu ATM’lerinin yanı sıra diğer banka ATM’lerinden de ücretsiz para yatırma ve çekme olanağının sağlanması, salgından mali olarak olumsuz etkilendiğini belgeleyen gerçek kişilerin haziran sonuna kadar olan taksitlerinin ertelenmesi, tüzel müşterilerin vergi ödeme limitlerinin 1 milyon TL olarak güncellenmesi ve tüzel müşterilerden gelen taksit erteleme taleplerinin karşılanması müşterilerimiz için aldığımız tedbirlerin başlıcalarıdır.

2020 yılı birinci çeyreğinde hayatımıza giren pandemi süreci ve bu olağanüstü dönemin etkilerine rağmen Emlak Katılım’ın ilk çeyrek performansı 2019 yılındaki güçlü büyümenin 2020 yılında da devam ettiğini gösteriyor. Emlak Katılım olarak geçen yılsonunda 9.2 Milyar TL olan aktif büyüklüğünü, yılın ilk çeyreğinde 11.1 Milyar TL’ye yükselterek %20 oranına büyüme gerçekleştirdik. Nakdi kredi hacmimizi %18 büyüterek 5.7 Milyar TL’den 6.7 Milyar TL’ye çıkardık. Toplanan fonları da 5.9 Milyar TL’den 7.4 Milyar TL’ye çıkartarak %24 oranında bir büyüme sağladık ve nakdi kredilerde yakaladığımız büyümeyi burada da gerçekleştirmiş olduk. Şube ağımızı genişletmeye devam ediyoruz. İlk çeyrekte Adana, Konya, İzmit, İzmir ve Kayseri şubelerimizin açılışını yaptık. Stratejilerimize uygun olarak 2020 yılında şube açılışlarımızı sürdüreceğiz. Bunun yanında, müşterilerimize sunduğumuz ürün ve hizmet yelpazesini de genişletmeye devam ediyoruz. Hac ve Umre Finansmanı, vergi ödemeleri sistemine katılım ve Altın EFT sistemine katılım bu dönemin öne çıkan ürün ve hizmetleri oldu.

İçinden geçtiğimiz bu zorlu sürecin kısa sürede atlatılacağına ve daha güzel günlerin geleceğine inanıyoruz. Ülkemizin gücüne güveniyoruz. Esnafımızın, KOBİ’lerimizin, iş adamlarımızın gücüne, potansiyeline güveniyoruz. Birlik olduğumuzda ortaya çıkan başarılı projelerin, geleceğe yönelik yapabileceklerimizin de bir göstergesi olduğuna inanıyoruz.”

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız
error: UYARI !!! faizsizkatilimhaber.com’un yazılı izni olmadıkça hiçbir kimse, yayıncı ve kuruluş, herhangi bir eserin tamamını veya bir kısmını yayınlayamaz, çoğaltamaz, alıntı yapamaz.