Moody’s Türkiye yüzde 5 küçülecek

Moody’s: Türk ekonomisinin bu yıl yüzde 5 daralmasını ve 2021’de yüzde 3,5 büyümesini bekliyoruz.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türk ekonomisine yönelik beklentilerini açıkladı. 2020 yılı için ekonomi yönetiminin tam tersi yüzde 5 küçülme bekleyen kuruluş, 2021 yılında ise yüzde 3.5 büyüme bekliyor.

Bankalar konusunda da değerlendirmelerde bulunan Moody’s, “Koronavirüs salgınının yol açtığı derin ekonomik bozulma kredi kullanıcılarının geri ödeme kapasitelerinin azaltacak ve bu nedenle sorunlu krediler artacak”diye yorumda bulundu.

BANKA UYARISI

Türk bankacılık sisteminin görünümünün negatif olmaya devam edeceğini de belirten kuruluş, “KOBİ’lere ve turizm, ulaştırma ve ilişkili sektörlere kredileri yüksek bankaların özellikle etkilenmeleri büyük olasılık..Türkiye’nin bankacılık sistemi görünümü koronavirüs salgınının kredi profillerine baskı yapması nedeniyle negatif olmaya devam ediyor”şeklinde uyarıda bulundu.

Bu sayfanın içeriğini kopyalayamazsınız
error: UYARI !!! faizsizkatilimhaber.com’un yazılı izni olmadıkça hiçbir kimse, yayıncı ve kuruluş, herhangi bir eserin tamamını veya bir kısmını yayınlayamaz, çoğaltamaz, alıntı yapamaz.